Ben de Mutlu Bir İlişki Yaşayabilir miyim?

Couple

İkili ilişkilerde sevilmeyi, değer görmeyi, mutlu bir ilişki yaşamayı hangimiz istemez? Yanında kendimizi özel hissettiğimiz, bizi anlayan ve gereksinimlerimize yanıt veren kişi ile birlikte olmak, evlenmek hayalimizdir. Mutlu birliktelikleri olan kişileri şanslı olarak değerlendirip hiç şansım yok, kısmetim kapalı çokca duyduğumuz değerlendirmelerdir. Ancak durum şans kısmet işlerinden biraz farklı. Duygusal ilişkilerdeki durumumuz kendimizle olan ilişkimizin yansımasıdır. Kendimizle olan ilişkimizin içeriğini kendimizle ilgili düşünce ve duygularımız oluşturur. Bu duygu ve düşüncelerin onaylanma gereksinimimiz ilişkideki durumumuzu belirler.

Önemsenmeyen, değersiz, fiziksel özellikleri yetersiz, başarısız, sevilmeyi haketmeyen biri olduğumuzu düşünüyorsak duygularımızın da olumsuz olması kaçınılmaz. Bu düşünce ve duygularla kendimizi bunları teyit eden ilişkiler içinde buluruz.

“Hep karşıma aynı tarz insanlar çıkıyor”,
“Hala dersimi alamadım galiba, yine aynı şeyleri yaşadım çok üzüldüm”
bu cümleler kaçınıza tanıdık geliyor?

Bu düşüncelerin neden olduğu küskünlükler veya yeni arayışlar da çoğu zaman pek işe yaramaz kendimizi kısır döngü içinde buluruz.

  • Kendinizle ilgili düşünce ve duygularınız neler?
  • Kendinizi ne kadar değerli ve özel biri olarak görüyorsunuz?
  • Kendinize güvenir misiniz?
  • Kendinizi seviyor musunuz?

Bu soruların cevaplarını yaşadığımız deneyimler özellikle çocukluk dönemi deneyimleri oluşturur.İçinde kendini sevmeyi, değerli, yeterli bulmayı içeren ÖZDEĞER’in tohumları çocukluk döneminde atılır.

Kendimize veremediğimiz hatta vermeye layık görmediğimiz değeri, sevgiyi, güveni karşımızdakinin bize vermesini bekleriz.Bu beklentiler karşılanmadığı zaman, ilişkimizde manipülasyonlar birbirini kovalar ve kendimizi öfke, kendine acıma, küskünlük, kırgınlık duyguları içinde buluruz.

– Karşı cins ile ilgili inançlarınız, kalıplarınız neler?
Bu inanç ve kalıpları ilk kendi anne- babamızın çift modeli ile öğrenmeye başlıyoruz. Onların çift modelinden neler öğrendik ve zaman içinde neleri ekledik?. Karşı cinsi güvenilmez her an çekip gidecek biri olarak görüyorsak korku ve kaygı duyguları içinde davranışlarımız da güvenilmez birine yapacağımız davranışlar olacaktır.

– Kendini sevmek bencil değil mi?
Bencillik ile kendini sevmek ince bir çizgi ile ayrılır.Küçük yaşlardan itibaren kendimizden çok başkalarını severek çatışmalardan, olumsuzluklardan kaçınabileceğimiz öğretilmiş olabilir.
Ben senden daha iyiyim, önemliyim, değerliyim bencilliğin mesajları olurken kendimizi sevmenin ise bir değer olduğunu unutmamak gerekir.

-Diğer bir yanılgıda kendimizi seversek başkalarının da bizi kesin seveceği düşüncesidir. Siz tanıdığınız herkesi seviyor musunuz? Onların da size sevmeme hakkı olduğunu ne kadar kabul edebiliyor sunuz?
Sevgiyi tanımlama biçimimiz bizimle ilgilidir. Kendimize sevgimiz ve verdiğimiz değer ne kadar yüksek ise karşımızdakinin bize olan sevgi ve değerin kanıtını görme ihtiyacımız o kadar düşer
O zaman diğerlerinin bizi sevmeme olasılığını daha kolay kabul edebiliriz.

Geçmişinizde duygusal ilişkilerde veya evliliğinizde olumsuz , travmatik deneyimleriniz olabilir. Bu deneyimler sonucu oluşan olumsuz duygular ve kendinizle ilgili negatif düşünceleri teyit edecek kişileri bulma ihtimaliniz de çok yüksek olacaktır.

Kendimizi sevmez, değerli görmez iken korku ve kaygılarla girdiğimiz ilişkinin bizi sağlıklı hale dönüştürmesini beklemek ne kadar doğru?

Geçmişi değiştiremeyiz ancak geçmişin bugüne etkisini değiştirebiliriz

Parmak izinizden bir tane daha var mı? Hepimiz tek ve özeliz
Önce kendimize yatırım yapalım değişime kendimizden başlayalım
Kendimizle olan ilişkimizde sevgi, değer, onay, saygı, güven ne kadar var bunları gözden geçirelim.
Değişime ne kadar açığız ?

İyi ilişkiler sağlıklı duygu ve düşüncelere sahip kişilerle oluşur.

Yaşamınıza size mutlu, huzurlu kılacak insanları almak sizinle ilgili. Siz ne kadar mutlu, özdeğeri yüksek , değişime açık iseniz karşınıza bunları teyit edecek insanlar çıkacaktır.

Kendini ve birbirini seven ve sevilen çiftlerden oluşan aileler ve bu ailelerde büyüyen mutlu çocukların saysının artması dileğiyle.

Kendinizle olan ilişkinize yaklaşmak, Geçmiş Yaşananları Dönüştürmek ve İlişkilerinizde daha doyumlu ve sevgi dolu ilerlemek istiyorsanız. www.yasamailedanismanligi.com veya 0 (312) 446 76 57 – 0 (530) 170 04 80 numaralı telefonlardan bizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Feyza İMREN